Wraz ze spadkami temperatur i rozpoczęciem sezonu grzewczego, obserwujemy w naszym mieście duży wzrost zanieczyszczeń powietrza, co potwierdzają badania monitoringowe prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest spalanie w domowych piecach i przydomowych kotłowniach węgla kiepskiej jakości, głównie miału i mułu węglowego.
Jeszcze gorsze skutki przynosi spalanie w domowych paleniskach śmieci i odpadów: plastikowych opakowań, odpadów gumowych, tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, ścinków gumy, skóry i tkanin, itd.
Paląc śmieci nie tylko zanieczyszczamy powietrze i glebę, ale i niszczymy cenne surowce, które mogą zostać poddane recyklingowi.
Jak wynika z obserwacji spalanie odpadów to częsta praktyka, za którą stoją z jednej strony mentalność i przyzwyczajenie, głównie starszych mieszkańców miasta – „bo tak robiło się od zawsze”, jak i fałszywie pojmowana oszczędność, bo wywóz śmieci jest droższy i bardziej kłopotliwy niż ich spalenie, a poza tym węgiel kosztuje a śmiecie są darmowe.
Taka metoda pozbywania się odpadów ma swoje konsekwencje. W przyrodzie nic bowiem nie ginie bez śladu. I nie chodzi tylko o dyskomfort spowodowany uciążliwymi i duszącymi zapachami, ale przede wszystkim katastrofalny wpływ tego procederu na zdrowie, i to nie tylko tych, którzy przyczyniają się do powstawania problemu, ale w gruncie rzeczy wszystkich mieszkańców naszego miasta.
Bezpieczna utylizacja termiczna odpadów wymaga specjalnych, przystosowanych do tego celu instalacji i odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 1200oC). Przy spalaniu odpadów w niskich temperaturach (od 200 do 500oC – a takie panują w domowych piecach) do atmosfery uwalniane są toksyczne i szkodliwe związki chemiczne: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Są one przyczyną licznych chorób, zwłaszcza u dzieci.
Atakowany jest m.in. układ oddechowy – pojawiają się kaszel i duszności, mogą też wystąpić reakcje alergiczne na skórze. Dym powstały w wyniku spalania śmieci, zawiera oprócz wspomnianych wyżej związków chemicznych także metale, związki chloru które mają ogromnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Wrzucając do pieca śmieci i odpady, nie pozbywamy się problemu, a wręcz przeciwnie szkodzimy sobie i bliskim, często nawet tym, którzy się nie narodzili, łamiąc przy tym prawo!
W myśl art. 191 ustawy o odpadach, spalanie odpadów w domowych piecach, w więc nieprzystosowanych do tego celu paleniskach, stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny do 5 tys. zł. |
Na podstawie Art. 379 ust. 1 i 2 ustawy Prawo ochrony środowiska Burmistrz Kolbuszowej upoważnił funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Kolbuszowej oraz pracowników Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej "do wykonywania funkcji kontrolnych w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska, poprzez: prawo wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren kontrolowanej nieruchomości, przeprowadzenia badań lub wykonywanie innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądanie pisemnych lub ustnych informacji i przesłuchiwanie osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego oraz żądanie okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli".
Poinformuj sąsiada o skutkach takiego postępowania oraz o grożącej z tego tytułu odpowiedzialności prawnej.
W przypadku braku reakcji zawiadom odpowiednie służby:
- Straż Miejską - tel. 17 2271 333 w. 153
- Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM - tel. 17 2271 333 w. 340
JESZCZE RAZ APELUJE O ROZSĄDEK!!!
Dla naszego wspólnego zdrowia, dla zdrowia dzieci nie palmy śmieci w naszych domowych piecach i przydomowych kotłowniach. Emitowane podczas spalania dioksyny i furany to jedne z najbardziej najniebezpieczniejszych związków. Działają powoli i bardzo podstępnie , nieodwracalnie uszkadzają rozmnażające się komórki niszcząc tym samym narządy wewnętrzne.
Szanowni Państwo aby zabić ważącego 80 kg człowieka wystarczy niecałe 2 miligramy tych związków.
Burmistrz Kolbuszowej